Darłówko noclegi, informacje, wczasy w Darłówku

Góry Stołowe

Góry StołoweGóry Stołowe położone są na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych pomiędzy miejscowościami: Radków, Kudowa Zdrój i Polanica-Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej. Geologicznie, Góry Stołowe zbudowane są z piaskowców i margli ułożonych horyzontalnie – stąd też nazwa tych gór, bo są płaskie – tak jak stół. Nie są to wysokie góry – wysokość dochodzi do 919 m n.p.m.. Mimo niezbyt dużej wysokości, Góry Stołowe są widoczne z oddali, jako skalny blok górujący ponad okolicę, porośnięty iglastym lasem.

Dzięki budowie ze skał łatwo poddających się erozji (piaskowce) – wykształciły się specyficzne dla tych gór formy skalne. Najbardziej znanym jest labirynt skalny – Błędne Skały w masywie Skalniaka. Stanowią obszar o powierzchni około 22 ha, stanowiący obszar ochrony ścisłej Parku Narodowego Gór Stołowych. Są tutaj wąwozy i szczeliny o o ścianach wysokich na od 6 do 11 m – miejscami szerokość tych szczelin to zaledwie kilkadziesiąt cm. W scenerii Błędnych Skał tworzono także filmy. Powstały tutaj Opowieści z Narnii, a jeszcze wcześniej Przyjaciel Wesołego Diabła. Na obszarze Błędnych Skał na platformie o nazwie Skalne Czasze znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać Szczeliniec Wielki i Szczeliniec Mały.

Szczeliniec Wielki to najwyższy, wznoszący się na wysokość 919 m n.p.m., szczyt w Górach Stołowych. Jakkolwiek nie jest to typowy szczyt – ponieważ jest płaski – kwalifikowany jest do Korony Gór Polski. W rejonie Szczelińca procesy erozyjne doprowadziły do powstania ciekawych form skalnych przypominających zwierzęta – najbardziej znane to Wielbłąd, Kwoka czy Małpolud – a także głębokich, ciasnych wąwozów, szczelin – przykładowo Piekiełko (wąwóz o długości około 100 metrów). Na Szczeliniec można dostać się krętym szlakiem pochodzącym z początku XIX-tego wieku – składa się na niego niespełna 700 schodów – i jedynie z niewielkimi modyfikacjami służy już około 200 lat. Szczeliniec leży na terenie Parku Narodowego i w sezonie urlopowym za wejście na niego pobierana jest opłata.

Tuż przy Szczelińcu Wielkim (na południwy-zachód) znajduje się Szczeliniec Mały. Jest on odrobinę niższy (896 metrów n.p.m.) i objęty jest ścisłą ochroną – jest zamknięty dla ruchu turystycznego. Góry Stołowe są odpowiednio przygotowane do wizyty turystów. Jest tu około 100 km szlaków turystycznych. Na Szczelińcu funkcjonuje schronisko turystyczne. Co więcej, Góry Stołowe leżą przy głównej drodze krajowej nr 8 łączącej Wrocław i Kudowę. Przykładowe odległości z ościennych miejscowości: Polanica-Zdrój – około 17 km, Duszniki-Zdrój, Kudowa Zdrój – około 10 km.

Polecamy

Wczasy nad morzem

wczasy nad morzem

Darłówko noclegi blisko plaży

Darłówko

Darłowo noclegi w Darłowie

noclegi w Darłowie nad morzem