Karkonosze
Karkonosze to najwyższa partia Sudetów – jedyny masyw którego wierchy przekraczają 1400 m n.p.m. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Szklarskiej do Przełęczy Lubawskiej – to z grubsza 36 kilometrów, szerokość tego pasma to 8 – 20 km, z kolei powierzchnia w przybliżeniu 650 kilometrów kwadratowych. Na nieszczęście do naszego kraju przynależy tylko niespełna 30 % – czyli ok 185 km².
Na szczęście, dzięki układowi z Schengen, można bez problemów odwiedzać także większy, czeski fragment tego masywu, niemniej jednak należy pamiętać, że wierchami Karkonoszy przebiega granica między Polską a Czechami – żeby ją przejść wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty albo paszport. Karpacz i Szklarska Poręba to dwa miasta, z jakich najłatwiej odwiedzać Karkonosze.
Zasadniczy budulec Karkonoszy to granit, występujący w kilku odmianach. Procesy erozyjne kształtują charakterystyczne spękania – ostre i urwiste, uformowały się też w tej okolicy swoiste dla Karkonoszy – skałki – malownicze, nagie formacje skalne. Jest ich powyżej sto pięćdziesiąt grup, poniektóre dość duże – np Pielgrzymy, inne mniejsze, ich nazwy związane z ich kształtem – Trzy Świnki, Owcze Skały, Ptasie Gniazda, Końskie Łby, Paciorki, Bażynowe Skały.
Najbardziej znanym szczytem w Karkonoszach jest niewątpliwie Śnieżka (1602 m n.p.m.) – najwyższy szczyt całych Sudetów przewyższający okolicę o 200 m zapewnia urocze krajobrazy – to co można z niej dostrzec zależy jedynie od warunków widzialności. Panuje tutaj nadzwyczaj mroźny, alpejski klimat – średnioroczna temperatura oscyluje około zera, tymczasem pokrywa śnieżna potrafi zalegać od października do maja, opady śniegu zdarzają się także w lecie. Znajduje się tu obserwatorium meteorologiczne, od 1880 r. prowadzi się nieustannie obserwacje. W dole, u stóp Śnieżki położony jest Karpacz – największe miasto turystyczne w okolicy.
Kolejną bardzo rozpoznawalną górą jest Szrenica (1362 metrów n.p.m.) – sprawia to Szklarska Poręba, niesłychanie ochoczo odwiedzana przez turystów – z miejscowości bezproblemowo można spostrzec charakterystyczny szczyt Szrenicy. Z tego miasta prowadzą szlaki turystyczne na Halę Szrenicką i Szrenicę, można też dostać się w te miejsca wyciągiem krzesełkowym. W obu tych miejscach działają schroniska turystyczne.
Inne wysokie szczyty – wyższe niż Szrenica, jednakże nieznane tak powszechnie jak Śnieżka i Szrenica to Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.) – drugi pod względem wysokości wierzchołek naszych Sudetów – oraz Łabski Szczyt (1472 metrów n.p.m.).
Karkonosze to także wodospady – 2 najbardziej znane – oba blisko turystycznego miasta Szklarska Poręba – to Kamieńczyka i Szklarki. Wodospad Szklarki, o wysokości 13-tu metrów, znajduje się w niewielkiej odległości od szosy nr 3 łączącej Szklarską Porębę z Jelenią Górą – to obligatoryjny obiekt wycieczek i miejsce do robienia sobie zdjęć na jego tle przez turystów. Wodospad Kamieńczyka to najwyższy (27 m) wodospad polskich Karkonoszy – do niego trudniej się dostać – pomimo tego nie jest to wycieczka przekraczająca możliwości większości urlopowiczów – docierają tam nawet dzieci.
W Karkonoszach wytyczone są dziesiątki kilometrów szlaków o różnym poziomie trudności i długości. Łączą się one z górskimi miejscowościami jak: Szklarska Poręba, Michałowice, Jagniątków, Przesieka lub Karpacz. Dysponują one przeróżną bazę gastronomiczną i noclegową.
Wybierając się w góry powinno się mieć na uwadze, iż gwałtowne zmiany pogody to tutaj standard. Dostrzegalna jest też zmiana temperatury wraz z wysokością, a na szczytach nagminnie występują zamglenia, chmury i wieją silne wiatry. Karkonosze są śliczne przez dwanaście miesięcy w roku, najlepszym jednakże czasem do eskapad po nich są VIII-X.
Więcej informacji o Karkonoszach dostępnych jest w serwisie: http://www.karkonosze.pl