Darłówko noclegi, informacje, wczasy w Darłówku

Karpacz

Karpacz

Historia Karpacza wiąże się nierozerwalnie z pobliskimi Kowarami. Do wytopu rudy żelaza w Kowarach wymagano potężnych ilości węgla drzewnego , ten węgiel był wyrabiany przez smolarzy (nazywanych kurzakami) w rejonie współczesnego Karpacza. Tak wyglądały początki miejscowości Karpacz.

W XVII w., w Karpaczu zaczęli osiadać wygnańcy z Czech. Duża część spośród nich to Laboranci – parający się sporządzaniem specyfików z ziół. Wskutek nim Karpacz rozpoczął się rozrastać. Z czasem nasila się pielgrzymowanie do kaplicy na Śnieżce, powstają nowe profesje – górski przewodnik i tragarz lektyk – dla co bogatszych pielgrzymów.
Usytuowany u stóp pięknych Karkonoszy z górującą nad okolicą Śnieżką – najwyższym szczytem – Karpacz rychło stał się miejscowością turystyczną. Przełom XIX i XX stulecia to rozwój kolei, a z nim postęp rozwoju miasta. Karpacz jest również ośrodkiem zimowych sportów – saneczkarstwa, narciarstwa – na początku XX wieku urządzane były tutaj pierwsze turnieje. Wtedy także postawiono skocznię narciarską Orlinek oraz tor saneczkowy.
Prócz odpoczynku w górach i korzystania z wyciągów oraz narciarskich stoków, Karpacz zapewnia dużo innych atrakcji. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem jest oczywiście Kościół Wang. To całościowo drewniana budowla bez wykorzystania gwoździ. Pobudowano ją w Norwegii w miasteczku Vang pomiędzy XII i XIII stuleciem. W połowie XIX-tego stulecia został rozebrany i przewieziony do Szczecina. Miał być wystawiony w berlińskim muzeum, ale finalnie postawiono go w Karpaczu. Tutaj dobudowano kamienną dzwonnicę, która dodatkowo ochrania ona kościół przed silnymi wiatrami zstępującymi ze Śnieżki.
Dzieci za to, oczaruje nietypowe muzeum – w pomieszczeniach po dworcu kolejowym ulokowano Muzeum Zabawek. Podstawowa kolekcja to przekazane przez Henryka Tomaszewskiego lalki i zabawki z wielu krajów świata. Zebrane są one w tematyczne gabloty zaprojektowane i ręcznie malowane przez Kazimierza Wiśniaka. Na I znajduje się powierzchnia na czasowe wystawy.
Obecnie co prawda, nie można przybyć do Karpacza koleją, mimo to miejscowość dysponuje dobrym skomunikowaniem autobusowym oraz spokojnie dojdziemy do niego własnym autem. Na miejscu czeka różnorodna baza gastronomiczna i mogąca przyjąć wiele tys. turystów baza noclegowa. Tymczasem noclegi w Karpaczu dobrane są do oczekiwań a także możliwości ekonomicznych każdego turysty. Od renomowanych hoteli i apartamentów, poprzez pensjonaty, ośrodki wczasowe po stosunkowo tanie kwatery i pokoje w Karpaczu. Różnorodna oferta noclegów w Karpaczu dostępna na stronie: http://www.karpacz.com.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy

Wczasy nad morzem

wczasy nad morzem

Darłówko noclegi blisko plaży

Darłówko

Darłowo noclegi w Darłowie

noclegi w Darłowie nad morzem