Darłówko noclegi, informacje, wczasy w Darłówku

Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój – górska miejscowość turystyczna leżąca dość wysoko (pomiędzy 450-710 metrem n.p.m.), w dolinie Kwisy pomiędzy w Górach Izerskich. Świeradów położony jest niedaleko granicy z Niemcami i Czechami, niedaleko miast: Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Gryfów Śląski, Zgorzelec. Stąd niedaleko zarówno do Liberca w Czechach czy niemieckiego Görlitz.

Świeradów Zdrój – to także uzdrowisko, świeradowskie wody zdrojowe z dodatkiem radonu wpływają na procesy enzymatyczne i przemiany komórkowe,wzmacniają tkankę nerwową oraz gruczoły wewnętrznego wydzielania. W uzdrowisku wspomaga się leczenie chorób reumatycznych, układu nerwowego i krążenia. Pierwszy budynek uzdrowiskowy – Dom Źródlany z XVIII-tego w. spalił się i na jego miejscu, u schyłku XIX-tego w. wybudowano Dom Zdrojowy – jakim możemy sie zachwycać do dziś. Ciekawostką jest unikalna Hala Spacerowa – to długa na 80 metrów zadaszona, przeszklona hala, o modrzewiowej konstrukcji, dekoracyjnie zdobiona, z małą sceną, na której odbywają się liczne koncerty. W hali tej jest źródło z pijalnią wód (szczawy żelazisto-radonowe). W otoczeniu Domu Zdrojowego znajduje się, pochodzący z tego samego czasu Park Zdrojowy.
Prócz uzdrowiskowego charakteru Świeradów Zdrój to świetne miejsce do wycieczek w Góry Izerskie. Najbliższy szczyt to Izerski Stóg (1107 metrów) – umiejscowione jest na nim górskie schronisko. Można na niego dotrzeć jednym ze szlaków czy też wjechać nowoczesną Gondolową Koleją, której dolna stacja znajduje się w Świeradowie. Kolej działa cały rok, wwożąc narciarzy w sezonie zimowym, a latem – turystów rowerowych oraz pieszych.Nieopodal Izerskiego Stogu znajduje się wierzchołek Smrek (1124 metrów). Z tego miejsca warto wybrać się dalej w kierunku wschodnim, na Halę Izerską do innego górskiego schroniska – Chatki Górzystów.
Świeradów zimą zaprasza na narty. Korzystając z kolejki gondolowej bez trudu można dotrzeć na Izerski Stóg, a tutaj na amatorów „białego szaleństwa” czeka trasa narciarska o długości 2,5 kilometra, w razie potrzeby sztucznie naśnieżana i oświetlona po zachodzie słońca. W sąsiedztwie nie brak również krótszych stoków i tras oraz o mniejszym stopniu trudności . Funkcjonuje tu dodatkowo wiele tras narciarstwa biegowego.
W ostatnim okresie Świeradów Zdrój a także Góry Izerskie zostały najważniejszym miejscem dla rowerzystów górskich. Wyznaczonych jest tu sporo tras rowerowych, mają miejsce zawody downhill,maratony rowerowe, MTB lub turnieje BMX.
Gdy ktoś ma ochotę zwiedzić Góry Izerskie, to wybór Świeradowa Zdroju jako bazy wypadowej to kapitalne wyjście. W mieście działa dużo restauracji i pozostałych punktów gastronomicznych, natomiast noclegi w Świeradowie Zdroju to przeróżna propozycja apartamentów, hoteli, pensjonatów, domów wczasowych. Nie brak też ekonomiczniejszych kwater i pokoi.
Po więcej informacji o Świeradowie odsyłamy pod adres: http://www.swieradow.pl

Polecamy

Wczasy nad morzem

wczasy nad morzem

Darłówko noclegi blisko plaży

Darłówko

Darłowo noclegi w Darłowie

noclegi w Darłowie nad morzem