Ustka
Ustka – uzdrowisko, portowe miasto, letnisko, a na dodatek siedziba władz gminnych – leży u ujścia Słupi. kilka stuleci temu Ustka była kaszubską osadą rybacką, do dziś uchowały się szachulcowe chaty rybaków a także system zabudowy średniowiecznej wioski.
Portowy koloryt starej Ustki wciąż odszukać można oglądając secesyjny budynek z wieżyczkami Urzędu Celnego, budynek z cegły przy ulicy Zaruskiego – jeden z najdawniejszych spichlerzy, Czerwoną Szopę – byłą bazę ratowników morskich a również spirytusownię. Bez wątpliwości natomiast, największą atrakcją portu są mola – zachodnie i wschodnie – które teraźniejszy kształt zyskały na przełomie XIX i XX wieku. W dzisiejszych czasach do portu wpływają statki pasażerskie, jachty, co więcej okręty wojenne RP – dlatego że w Lędowie koło Ustki zlokalizowane jest Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. W porcie wypatrzymy także wiele tawern i smażalni.
Tutaj jest również latarnia – budynek z cegły z końca dziewiętnastego stulecia, przy nasadzie wschodniego falochronu. Sama wieża latarni ma przekrój ośmiokątny, a jej wysokość to więcej niż dwadzieścia jeden metrów. Biały blask wysyłany z latarni jest widoczny na dystans niespełna 30 kilometrów. W sezonie wczasowym latarnia udostępniana jest urlopowiczom do zwiedzania.
Kąpielisko w Ustce, z racji ujścia Słupi podzielone jest na wschodnie i zachodnie. Główne kąpielisko to plaża wschodnia. Kąpielisko strzeżone jest przez ratowników na długości pięćset metrów. Kąpielisko zachodnie posiada jeden posterunek ratowników mniej więcej 100 metrów pomiędzy pomostami.
Dodatkowo wzdłuż plaż rozciąga się promenada nadmorska – ukochane miejsce spacerowe kuracjuszy i turystów. W miejscowości znajdziemy też wiele pomników, a najświeższym z nich jest, upamiętniająca aktorkę komediową i kabaretową, Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej odsłonięta w lipcu 2012 roku.
Tutejsza wielka baza noclegowa, którą znajdziesz pod adresem: www.ustka.info.pl/noclegi/wszystkie, proponuje noclegi w Ustce dobrane do potrzeb nawet wybrednych urlopowiczów. Dodatkowo, dla ułatwienia komunikacji od 2003 r. Słupsk i Ustkę łączy porozumienie zwane Dwumiastem między innymi o wspólnej komunikacji autobusowej i kolejowej.